Oluşturan 21 Mart 2018 by

 

Off-road: Ve efsane kendini aşar!

Yüzde 100 diferansiyel kilidi ve LOW RANGE arazi dışı redüksiyonu sayesinde o gerçek bir offroad oyuncusu.
Yeni süspansiyon, Mercedes-Benz ve Mercedes-AMG işbirliğiyle ortaya çıktı. Sonuç, katı arka aks ile birlikte çift salıncaklı ön aks ile bağımsız bir süspansiyon işlerinin bir parçası olarak, mühendisler her bir inç ve milimetre için savaşma görevini üstlenmişlerdir, çünkü arazi dışı yetenekler maksimum titizlik gerektirir.

Çift salıncaklı ön aksın bileşenleri alt çerçeve olmadan doğrudan merdiven tipi çerçeveye monte edilir. Alt salıncakın Z eksenindeki çerçeve üzerindeki bağlantı noktaları mümkün olduğu kadar yükseğe yerleştirilir. Bu düzenleme asfaltın ötesinde iyi bir sürüş sağlar. Özellikle G-Serisi için, yeni ön aks, selefinin off-road performansı ve off-road yeteneklerinin iyileştirileceği şekilde tasarlanmıştır.

Güçlü ve verimli

Yeni G 550’de yüksek performanslı 4.0 litrelik V8 benzinli motor, güçlü itiş gücü sağlar. Yeni biturbo motor bir önceki modelden devralınan 416 hp ve 2.000 ile 4.750 d / d’de maksimum 450 lb-ft tork üretiyor.

Yeni otomatik şanzıman

Güç aktarımı için, tork konvertörlü 9G-TRONIC otomatik şanzıman, off-road simgesinin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak uyarlandı. Geliştiriciler, özel bir yazılım uygulamasıyla 9 vitesli şanzımanın vites değiştirme ve tepki sürelerini azaltmayı başardılar. Geniş şanzıman oranı, özellikle düşük motor devirlerinde daha sessiz ve daha konforlu sürüş yapmakla kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimini azaltmaya da katkıda bulunur. Aşırı durumlarda bile güvenli bir sürüş sağlamak için otomatik vites desteği sağlar.

Kategori Anahtar Kelimeler

Yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.