otopusula

Yeni BMW M5 teknik verileri resmi olarak açıklandı

BMW’nin merakla beklenen M5 modeli kendini tasarım olarak göstermeden, teknik verileri resmi olarak açıklandı.

BMW’nin henüz yayınladığı ve pistte, kamuflajlı bir M5 ile açıklanan bu veriler, modelin en büyük rakibi olan Mercedes AMG E63S modeli ile oldukça benzer olmasıyla dikkat çekiyor. (Kapak görseli temsilidir, M550i modelinin photoshop ile M5’e benzetilmiş bir versiyonudur)


İlk olarak aracın teknik verilerine bir göz atalım;
  • Motor: 4.4lt V8 silindir turbo-benzin
  • Şanzıman: 8 ileri tork konvertörlü M otomatik şanzıman
  • Çekiş: 4×4
  • Güç: 600ps
  • Tork: 700nm
  • 0-100km/saat: 3.5 saniye’den az alarak ifade ediliyor.
  • Yakt tüketimi (Ortalama): 10.5lt/100km
Yukarıdaki yeni BMW M5 teknik verilerinden ve aşağıdaki AMG E63 ve E63S verilerinden de anlaşılacağı gibi, E63 ve M5 modellerinin 0-100km hızlanmaları hemen hemen aynı. E63S modeli de 3.4sn değerine sahip ancak BMW M5’de de “3.5 saniyeden daha az” şeklinde bir ifade mevcut. Bu da E63S modeline bir göz kırpma niteliğinde denilebilir. Diğer taraftan BMW’nin motor hacmi Mercedes’den 0.4lt daha yüksek olmasına rağmen E63’de 750nm ve E63S’de de 850nm olan tork, M5’den hissedilir oranda daha yüksek. Tabi bunda BMW’nin tek, Mercedes’in ise çift turbo kullanmasının etkisi oldukça fazla.
otopusula
Yeni BMW M5 modelinde en korkulan noktalardan en önemlisi ise aracın sürekli 4×4 çekiş sistemine sahip olma ihtimaliydi. Ancak BMW tasarımcıları bunu güzel bir şekilde çözmüşler ve aracın farklı çekiş sistemlerine sahip olmasını sağlamışlar. Bu sayede çekiş istenildiği zaman safkan bir BMW gibi tamamen arkaya alınabilirken istenildiği zaman da tamamen 4×4 olarak kullanılabiliyor. Ayrıca çekiş arkadayken sadece ihtiyaç halinde 4×4 çekiş sisteminin devreye girmesini sağlayan bir sürüş modu da bulunuyor.
otopusula
Yeni BMW M5 modelinin önümüzdeki haftalarda karşımıza çıkacağını tahmin ediyoruz ancak aracın tasarım detaylarından önce teknik verilerinin açıklanması da pek BMW’ye özgü bir durum değil. Genelde aracı pat diye ve tüm özellikleri ile otomobil severlerin gözünün önüne koyan BMW’nin, bu sefer neden böyle bir uygulama yaptığı bizde gerçekten de ciddi merak uyandırdı.

Yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.